Minimālo sociālo iemaksu dēļ zudīs desmitiem tūkstošu darbvietu

Minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) noteikšana visām algām, tostarp arī nepilnām slodzēm, nākamgad uzņēmējiem liks likvidēt desmitiem tūkstošu darbvietu, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Saeimas apstiprinātie grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” nosaka, ka no nākamā gada 1.janvāra par katru darba ņēmēju, kam atlīdzība ir mazāka par minimālo algu, VSAOI būs jāveic no valstī noteiktās minimālās algas.

“Sagaidāms, ka desmitiem tūkstošu darbinieku tiks atlaisti vai tiem sāks maksāt algas “aploksnē”. Varu saderēt, ka redzēsim legālo darbvietu samazinājumu,” uzsvēra Endziņš.

LTRK vadītājs prognozēja negatīvu bezdarba dinamiku nākamgad, kā arī ēnu ekonomikas palielināšanos tajā segmentā, kas attiecas uz darbinieku neuzrādīšanu. Viņš piebilda, ka, ja līdz šim darbinieku uzrādīšanas ziņā Latvija bija labākā pozīcijā nekā Igaunija, tad nākamgad tiks panākts pretējais.

Endziņš arī atzina, ka līdzīgas problēmas gaidāmas arī valsts un pašvaldību iestādēs, kur tiek nodarbināti cilvēki uz nepilnu slodzi. Tāpēc ir atvērts jautājums, vai publiskais sektors plāno atlaist cilvēkus.

LETA jau rakstīja, ka, ņemot vērā nākamgad plānotās izmaiņas sociālo iemaksu iekasēšanā, SIA “Latvijas propāna gāze” paredzējusi veikt kolektīvo atlaišanu, pārtraucot darba attiecības ar aptuveni 185 darbiniekiem. Uzņēmumā vidēji nodarbināti 497 darbinieki.

Rīgas domes mērs Nils Ušakovs (S) sociālajā portālā “Twitter” publicējis “Latvijas propāna gāzes” valdes locekļa Aleksandra Siņegubova Rīgas domei iesniegto vēstuli, kurā norādīts, ka uzņēmums plāno pārtraukt darba attiecības ar aptuveni 185 tajā strādājošiem tirdzniecības aģentiem.

Siņegubovs raksta, ka pašlaik uzņēmums nodarbina tirdzniecības aģentus, ar kuriem ir noslēgti darba līgumi un kuri nodarbojas ar sadzīves gāzes balonu tirdzniecību (pārdošana pēc nepieciešamības), ļaujot savā privātajā teritorijā uzstādīt uzņēmumam piederošo gāzes balonu glabāšanas konteinerus un pārdodot sadzīves gāzes balonus apkārtējiem iedzīvotājiem.

Minēto tirdzniecības aģentu mēneša atlīdzības diapazons ir no viena līdz 100 eiro atkarībā no mēnesī pārdoto gāzes balonu daudzuma. Siņegubovs gan uzsver, ka no kopējo tirdzniecības aģentu skaita 60% tas ir papildu ienākumu gūšanas veids, tāpēc, iespējams, bezdarbnieku skaits nepieaugs.

Uzņēmums pašlaik aktīvi izvērtē tirdzniecības aģentu darba rezultātus un meklē alternatīvas, norāda uzņēmuma valdes loceklis.

Iepriekš arī telpu uzkopšanas un atkritumu apsaimniekošanas kompānijas “Clean R” valdes priekšsēdētājs Jānis Leimanis atzina, ka uzņēmums patlaban nodarbina ap 1500 darbinieku, no kuriem aptuveni 100 ietekmēs VSAOI prasības no nākamā gada 1.janvāra. Jaunās prasības palielinās uzņēmuma izmaksas, kā rezultātā plānots par šiem 100 vai nu veikt VSAOI no minimālās algas, neskatoties uz to, ka viņi strādā nepilnu laiku, vai arī nāksies šos darbiniekus atlaist.

LETA

Minimālo sociālo iemaksu dēļ zudīs desmitiem tūkstošu darbvietu